
miód malinA
i otręby

chleb żytni graham na zakwasie
Wspaniały, wilgotny, pyszny chleb z mąką żytnią, graham oraz małym udziałem mąki pszennej, na żytnim zakwasie. Z dodatkiem lnu. Świeżość utrzymuje przez kilka dni.
skład: mąka żytnia chlebowa, mąka pszenna chlebowa, mąka graham, siemię lniane, zakwas żytni, sól
zakwas...
Prawdziwy chleb na zakwasie spożywany regularnie, każdego dnia może być traktowany niemal jak lekarstwo. Dzieje się tak za sprawą procesu fermentacji, która zachodzi podczas produkcji zakwasu. W tym właśnie momencie zostają zniszczone toksyny, związki pleśniowe oraz rakotwórcze.
Chleb na zakwasie pomaga odbudować korzystną florę bakteryjną przewodu pokarmowego, ma niższy indeks glikemiczny, umożliwia dużo lepsze wchłanianie pierwiastków i mikroelementów zawartych w ziarnach zbóż.
Ponadto, szalenie ważną cechą jest obecność w chlebie na zakwasie kwasu mlekowego. Bakterie kwasu mlekowego są niezwykle pożytecznymi mikroorganizmami, które dbają o zdrowie jelit. Zapobiegają i leczą zaparcia czy niestrawności, hamują rozwój chorobotwórczych bakterii, działają przeciwnowotworowo oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi.
Siemię lniane...
Niedoceniany produkt, który potrafi zdziałać cuda!
Nasiona lnu są przydatne w profilaktyce nowotworowej, a także posiadają właściwości antyzapalne oraz pomagają w zapobieganiu miażdżycy. Mają właściwości lekko przeczyszczające. Pęcznieją w jelicie grubym, przyśpieszają ruchy robaczkowe, ułatwiając wypróżnianie. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych siemię m.in. zapobiega miażdżycy i doskonale wpływa na elastyczność skóry. Niewiele osób wie, że siemię lniane to także sprzymierzeniec w odchudzaniu.
Regularne spożywanie siemienia lnianego skutecznie obniża zły cholesterol, poprawia kondycję serca i zmniejsza ryzyko zawału serca oraz hamuje wzrost cukru we krwi!
Lignany zawarte w nasionach lnu są szczególnie polecane kobietom w wieku okołomenopauzalnym, ponieważ regulują poziom estrogenów. Ostatnie badania potwierdzają także, że codzienne spożywanie 5–10 g siemienia hamuje rozwój raka piersi u kobiet, a u mężczyzn rozwój raka prostaty. W naszym bochenku jest go 30g.
Siemię lniane zawiera dużą dawkę (ilość przypominająca tę, którą otrzymuje się z ryb) wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, a także witaminę E (len jest świetnym antyoksydantem), witaminę B, lecytynę, błonnik (dzięki któremu czujemy się dłużej nasyceni), flawonoidy, a także fitoestrogeny.
mąka żytnia...
Przyspiesza przemianę materii i łatwo się nią najeść, syci na dłużej niż pszenna. Obniża cholesterol i zapobiega miażdżycy. Zawarte w ziarnach żyta lignany są odpowiedzialne za zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych.
Ponadto mąka żytnia poprawia trawienie i zapobiega zaparciom. Codzienne spożywanie chleba żytniego pozwala obniżyć poziom tak zwanego „złego” cholesterolu oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
mąka graham...
To mąka wyjątkowa, bo pomimo, że jest mąka z pełnego przemiału jest o wiele bardzie lekkostrawna od wszytkich innych mąk z pełnego przemiału. Zawiera aż 85% całych ziaren. Zawiera bardzo dużo składników mineralnych, witamin z grupy B i błonnika.